فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز
فونت زيبا ساز
آخرین برگزیده زمین :: بایگانی نوشته ها

حضرت لقمان به فرزند جوانش سفارش می کند:

(وَ لا تُصَعِّرْ خَدَّکَ لِلنّاسِ وَ لا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللّهَ لا یُحِبُّ کُلَّ مُخْتال فَخُور); (پسرم) با بی اعتنایی از مردم روی مگردان، و مغرورانه بر زمین راه مرو که خداوند هیچ متکبر مغروری را دوست ندارد.

. عبادت و امر به معروف و نهی از منکر; یک جوان شایسته باید در اقامه و به جا آوردن نماز بکوشد و مردم را از منکرات و زشتی ها نهی و به خوبی ها دعوت کند و در برابر سختی ها و مشکلات صبور باشد:

(یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ اصْبِرْ عَلی ما أَصابَکَ إِنَّ ذلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ); پسرم نماز را به پا دار و امر به معروف و نهی از منکر کن و در برابر مصایبی که به تو می رسد شکیبا باش که این از کارهای مهم است.

 

 

.خداپرستی; یکی از ویژگی های جوانان شایسته، خداپرستی است; خداوند متعال می فرماید:

(... وَ اعْبُدُوا اللّهَ وَ لا تُشْرِکُوا بِهِ شَیْئاً...); و خدا را بپرستید و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید....

. نیکی به پدر و مادر; از ویژگی های یک جوان خوب نیکی به پدر و مادر است; خداوند متعال در جاهای متعدد جوانان را توصیه کرده که به پدر و مادر خویش نیکی کنند; چنان که می فرماید:

(بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ بِذِی الْقُرْبی وَ الْیَتامی وَ الْمَساکِینِ وَ الْجارِ ذِی الْقُرْبی ...); ... و به پدر و مادر نیکی کنید; هم چنین به خویشاوندان و یتیمان و مسکینان و همسایه نزدیک و....

. یادآوری معاد و روز قیامت; یک جوان شایسته از نظر قرآن، هیچ گاه یاد مرگ و روز قیامت و حساب و کتاب اعمال آخرت را فراموش نمی کند; حضرت لقمان به فرزند جوانش می فرماید:

(یا بُنَیَّ إِنَّها إِنْ تَکُ مِثْقالَ حَبَّة مِنْ خَرْدَل فَتَکُنْ فِی ...); پسرم اگر به اندازه ی سنگینی دانه ی خردلی (عمل خوب یا بد) باشد و در دل سنگی یا در گوشه ای از آسمان ها و زمین قرار گیرد، خداوند آن را (در قیامت برای حساب) می آورد; خداوند دقیق و آگاه است.

تاريخ : شنبه بیست و نهم شهریور 1393 | 14:54 | نویسنده : N.s جوهری | 2 باران ارادتتاريخ : چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 | 14:41 | نویسنده : N.s جوهری | چشم انتظارارادتیم

سه روايت درباره جواني:


حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر ضمن اشاره به احاديثي از امام علي (ع) آنان را تعيين كننده نقشه راهي دانست كه انسان در مسير هدف خلقت به دنبال آن است و اظهار داشت: امير المومنان علي ابن ابيطالب (ع) مي‌فرمايد «دو چيز است كه انسان ارزشش را به خوبي درك نمي‌كند مگر وقتي كه آن را از دست مي‌دهد يكي جواني است و ديگري سلامتي است».ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 | 14:24 | نویسنده : N.s جوهری | چشم انتظارارادتیم

 

 

خیلی دلم گرفته از این دنیا . هم دنیای واقعی خودمون هم این دنیای مجازی.

وقتی از چیزهایی که دردنیای اطرافم میبینم خسته میشم،  پناه میارم اینجا. می گم که شاید اینجا بهتر باشه. ولی چیزهایی که ایجا میبینم هم جور دیگه ای اذیتم میکنه.

این روزها همش می ترسم این نیمچه ایمانی هم که دارم و به یه مو بنده ازبین بره.

 

خیلی کسلم. بی حوصله.نا امید.

گاهی فکر میکنم خدا فراموشم کرده.

ولی ته قلبم یه چیزی بهم میگه : نه، خدا هنوزهم به یادمه. داره امتحانم میکنه.

چه امتحان سختی. یعنی میتونم ازش سربلند بیرون بیام.

میدونم در شرایط حاضرفقط چیزی کمکم میکنه که بتونه درمسیرزندگیم تحول ایجاد کنه.

حالا این تحول میتونه هم در جنبه مثبت باشه و هم منفی.

که اونم خودش به دو عامل بستگی داره. اول دست سرنوشت دوم قدرت و توان همین نیمچه ایمانی که گفتم.

 

این روزها خودمو سپردم دست سرنوشت. به قول معروف هرچه پیش آید خوش آید. دیگه دنبال آرزو و رویایی نیستم.

تجربه بهم نشون داده که دست سرنوشت خیلی قویتر از اراده  و خواست منه. این شد که منی که زمانی رودررو با اون میجنگیدم حالا کنارش بایستم  و تسلیم خواست اون بشم.نمیدونم شاید هم تحمل شکست رو نداشتم. برای همین دیگه نمیخوام طعم تلخشو بچشم.

 

اما ایمان یه مقوله درونیه. فکر نمیکنم فردای قیامت اگر ازت بپرسند که چرا تسلیم  شیطان و مرتکب گناه شدی بتونی دست سرنوشت رو بهانه کنی!

خیلی سخته تا بتونی توی این جامعه با این همه جریان فکری منحرف وگروه های مخالف ٬ ایمانت رو حفظ کنی. خیلی سخته همرنگ این جماعتی که همین طور تعدادشون روبه افزایشه نشی. خیلی سخته پاک بمونی. خیلی سخته یه مسلمونه واقعی باشی.تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 | 13:31 | نویسنده : N.s جوهری | چشم انتظارارادتیم

تأثیرات وجودی خواندن سوره حمد


توفیق رفیق شد و حسن و ملاحت با هم در آمیخت و این ذره، لحظه‎هایی قدسی، ملازم محضر دو تن از صاحب نفسان عش آل‎محمد(1) (صلی‎الله‎علیه‎وآله‎وسلم) شدم. اهالی وادی عزت نفس وکرامت انسانی و آدم‎هایی، جرعه‎نوش عیون ربانی.


 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه نوزدهم شهریور 1393 | 14:14 | نویسنده : N.s جوهری | ترنم ارادت